Programová regulace

Jedná se o systém řízení, který se řídí dle určitých pravidel a za pomocí těchto pravidle řídí složíte systémy. Programová regulace využívá správného pořadí podmínek v daném časovém úseku. Programová regulace je pro uživatele jednou z nejjednodušších regulací pro použití, jelikož program se o vše postará. Uživatel si pouze zvolí program, který chce použít. To je důvod proč Vaše pračka funguje, díky programové regulaci. Samozřejmě existuje mnohem více zařízení, jež využívají programovou regulaci, například rychlovarná konvice, ale myslím si, že pračka je skvělým příkladem pro ukázku, jak programová regulace funguje.

rychlovarna-konvice-lara-b-4828.jpg

Jak funguje programová regulace?

Takže máme špinavé prádlo, které chceme vyprat, tudíž dáme špinavé prádlo do pračky a zvolíme vhodný program na praní daného oblečení. Pračka zahájí proces praní.

  • První věc, kterou pračka udělá, je že naplní buben vodou
  • Dalším krokem je ohřátí vody na požadovanou teplotu (Teplotu nastavenou v daném programu) a tu následně udržuje
  • Po dosažení požadované teploty se začne buben otáčet.
  • Jakmile se buben pračky otočí o určitý počet otáček, pračka zkontroluje znečištění vody senzorem elektrické vodivosti (EC senzor), zda není voda přiliš znečištěná.
  • Pokud je voda příliš znečištěná, program vypustí starou vodu z bubnu a naplní buben novou vodou a proces opakuje, dokud nebude voda „čistá“, alespoň dle parametrů daného programu.
  • Když už je voda relativně „čistá“ program vodu vypustí a spustí odstřeďování, aby se oblečení zbavilo vody. Během odstřeďování se buben intenzivně otáčí a voda se z oblečení přesouvá do nádrže, kde je následně vypuštěna.
  • Jakmile skončí odstřeďování, buben se zastaví na místě určeném pro otevření, aby uživatel měl co nejjednodušší přístup.
  • Následně nás pračka upozorní pomocí zvukového efektu, že program skončil.


Tak funguje programová regulace. Uživatel si vybere program a program se postará o vše, o senzory a jejich hodnoty, správné pořadí spínání a vše ostatní.

pracka-more.drawio.png